top of page

Modern Mimarinin Yeni Trendi: Şoklanmış Yosun / Bitki Duvarlar - Biyofilik Tasarımlar

Modern mimarinin yeni trendi biyofilik tasarımlarla, doğal form ve görüntüleri içselleştiren, tasarım ve planların doğa ile birlikte gerçekleştiği mekanlar ön plana çıkıyor. Bu sayede insanlar, iç mekânda olsalar da, kendilerini doğal ortamda hissedebiliyorlar.

Dünyadaki yeni trendlerin takipçisi olan TDA moss İskandinav ormanlarından özenle toplanarak İspanya ve Hollanda’da işlenen şoklanmış yosun, liken ve yaprakları Türkiye’ye getiriyor. Doğal yosun, liken ve bitkilerin özel bir işlemle mumyalanmasından elde edilen şoklanmış TDA yosun / bitki duvar uygulamaları, iç mekanlarda biyofilik tasarım çözümlerine doğal bir katkı sağlıyor. Bu tarz duvarların, ilk kurulum maliyeti nispeten yüksek görünse de bakım ihtiyacı olmaması, uzun ömrü ve sürdürülebilirliği hesaba katıldığında, aslında en hesaplı seçenek olduğu ortaya çıkmaktadır.

TDA şoklanmış yosun/bitki uygulamaları su, ışık ya da ısı gibi yaşamsal faktörlere ihtiyaç duymaz. Şoklanmış oldukları için bakım istekleri yoktur. Toksinleri emerek mekanların hava kalitesini yükseltmekte ve hava kirliliğinden kaynaklanan stresin azalmasını sağlamaktadır. Doğal yumuşak ve sarmal yapısıyla akustik paneller gibi hareket ederek mekanda doğal bir ses yalıtımı sağlar, ortamın desibel seviyesini düşürürler. Anti-statik olduğundan toz çekmezler. Böcek ve patojenleri bünyelerinde barındırmazlar. Anti-alerjik ve anti-bakteriyeldir. %100 doğal ve sürdürebilir ürünler olmasından dolayı yeşil ofisler ve binalar açısından yüksek kredi notu sağlamaktadır. Uygulamada el işçiliği kullanıldığı için her uygulama özgündür. Dikey bahçe, mobilya, logo ve işaret levhası gibi çok yönlü uygulamalarda kullanılabilen %100 doğal ve ekolojik TDA şoklanmış yosun/bitki tasarımlarında tek sınır hayal gücünüzdür.

TDA mumyalanmış yosun / bitki seçiminde 2 yosun, 24yaprak ve liken türleriyle geniş bir ürün gamı sunmaktadır. Renk, desen ve dokuya göre seçilen TDA şoklanmış yosun/bitki malzemesi, istenilen ebatlarda, atölyede özel bir materyal üzerine, parçalı ya da bütün olarak üretilmekte ve mekana montajı yapılmaktadır.

Tuba HIZLI


16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page