top of page

2023 Makro Trendleri

Canlı renklerin ön planda olduğu lüksün fonksiyonellikle şekillendiği 2023 makro trendleri;

Doğal materyaller ve Biyofilik tasarımlar, Butik ve Yerel Ürünler, Ortak Ofis ve Yaşam Alanları...

Bir çok meslek disiplininden oluşan kadrosuyla tasarımlara farklı bir bakış açısı getiren 17 yıllık deneyimle kurulan TDA architects, yaşayan, gelişen, teknolojik, işlevsel biyofilik alanların geleceğin trendi olmaya devam edeceğinin altını çiziyor. Bünyesinde mimar, peyzaj mimarı, iç mimar ve tasarımcıları barındıran TDA architects; ön bütçe ve proje aşamasından, uygulamaya kadar bir çok süreçte yatırımcıya farklı çözümler sunuyor. Projelendirmeden uygulamaya, özel üretim obje ve aksesuardan, mumyalanmış yosun duvarlara, yapay bitkiden canlı bitkilere, 3d duvar panellerine kadar bir çok seçenek ile yatırımcıya geniş bir yelpazede hizmet ve ürünler sunmaktadır.

Konaklama endüstrisi sürekli değişiyor ve misafir beklentilerine uymak için gelişiyor. Sonuç olarak otel markaları, müşterilerinin kalışlarını artırmak ve beklentilerini aşmak için yeni yollar arıyor. Başarılı olan markalar müşterilerin gelecekteki beklenti taleplerini öngörerek standartlarını buna göre şekillendiriyorlar. Endüstri standardı olmaya aday makro eğilimler, mimariyi, mühendisliği ve tasarımı büyük ölçüde etkilemektedir. Hedef kitleyi ayrıştıran, ve otelleri gruptan çok daha öne çıkaran micro eğilimler ise detay çözüMlerinde ve mekansal tasarımlarda ön plana çıkmaktadır.

2023 yılında tasarımlarda soft tonların ve nötr kartelaların güvenli alanından çıkılacak. Otel seçimlerini online dijital fotoğraf galerilerine göre yapan potansiyel müşterilerin ilgisini çekecek; sıcak ve doygun ve zengin renklere yönelinecek.

Bir diğer makro trend ise ev konforunda otel odaları. Ev konforunda konaklamada odaları kişiselleştirerek sıradanlığı bozmak gerekecek. Mobilya, doku ve renklerin karıştırılarak eşleştirildiği ev sıcaklığında tasarımlar ön plana çıkacak. Tek tip oda monotonluğundan çıkarak farklı konseptlerde tasarımlarla ayrışan mekanlar sıradanlıktan uzaklaşacak. Odalar başta olmak üzere otel genelinde teknolojik olanaklar yükseltilerek güçlü ve sınırsız wi-fi, mobile check-in/out yapabilme imkanı, tek tabletten kontrol edilen sıcaklık, tv ve siparişler konforu arttıracak.

Yine 2021'de başlayan ve yükselen bir trende sahip olan Air B&B yeni sezonda da popülerliğini sürdürecek. Bir çok otel uzun dönemli check-inlerin artması için bu trendi takip ederek otel odalarına kitchenette eklemeye başladı. Çünkü konuklar ne kadar çok ev konforuna sahip olurlarsa kalış süreleri ve rezarvasyon tekrarları o kadar artacak.

2023 yılında tüm tasarımların ana ilham kaynaklarından olan doğa çok daha fazla iç mekan tasımlarına yansıyacak. Tasarımcılar dış mekanları içeriye taşıyacaklar. Bu eğilim, tasarımlara daha fazla bitki katmaktan çok daha fazlası. Doğal ve Biyofilik Tasarımlar ; doğal aydınlatma, manzara, doğal mimari desenler, sürdürebilir kaynaklı materyaller, yaşayan yeşil duvarlar, dikey bahçeler, doğanın tekrarı ve taklidi şeklinde karşımıza çıkıyor. Oteller, bu tasarım trendiyle, sağlıklı yaşam ve refah özelliklerine odaklanarak, markalarını ve misafirlerinin genel deneyimlerini geliştiriyor.

Biyofilik olarak tasarlanmış üst ve orta segment oteller, dekor ve tasarımlarında azaltılmış stres tepkileri, daha iyi hava kalitesi, daha düşük enerji maliyetleri ve biyo-etyolojiye yaptıkları yatırımdan ötürü daha olumlu konuk değerlendirmelerine sahip olacaklar. Terrapin Bright Green'in yeni raporuna göre konuklar, biyofilik öğeler içeren otel lobisinde ortalama % 36 daha fazla zaman harcayacaklar.

"Human Spaces Biophilic Design in Hospitality" raporunda biyofilik tasarımı olan ve olmayan otellerin konuk değerlendirmeleri karşılaştırmasında, biyofilik tasarıma sahip otellerin konuk deneyimi açısından kayda değer bir fark yarattığı açıkça belirtilmiştir. Bu bulgu, biyofilik terndin benzersiz bir konuk deneyimi yaratmada güçlü bir rol oynadığını göstermektedir. Heyecan verici ve yenilikçi doğası nedeniyle yeşil duvarlar ve mumyalanmış yosun panellere çok fazla ilgi var ve bu ürünler otel için benzersiz bir "Wow" avantajı yaratma olanağı sunuyor.

Otel lobileri konferans merkezi soğukluğundan ve ıssızlığından sıyrılacak. Yeni trend canlı, yaşayan, konukların iletişim halinde olduğu, vakit geçirebilecekleri, rahat tasarımlara yer verecek. Lobi yüksek check-in/out bankoları yerini konukların oturarak hizmet alabileceği masalara bırakacak. Aynı trend konukların daha uzun süre vakit geçirebilecekleri, sorularına yanıt alabilecekleri, akşam yemeği ve diğer her türlü hizmetin rezervasyonlarını yaptıracakları, ücretsiz içecek ikramlarıyla ev konforunda hissedecekleri

32 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page